Programazioa
Hurrengo ekitaldiak Proiekzio aretoa Dokumentuak Historikoa

Fraude (F. for Fake)

Martxoaren 12a, asteazkena, 20:00etan.

Iruzurrari eta faltsutzeari buruzko dokumentala da, eta Elmyr de Hory faltsutzailea eta haren biografoa, Clifford IrvingIrving, ditu ardatz. Irvingek Howard Hughesen iruzurrezko biografia ere idatzi zuen, eta pelikulak handiki horren kartzela-aldiaz eta Orson Wellesen karreraz ere hitz egiten du; izan ere, Wellesek martetarren inbasio faltsu baten irrati-emanaldi batekin hasi zuen bere karrera.
 
Pelikula dokumental gisa dago sailkatua, baina, Orson Wellesen moldakortasunari eta jenialtasunari esker, filma dokumentu sailkaezina da, faltsutzeez hainbat modutan hitz egiten duelako, ikuspegi ugaritatik: fikzioa, birsortzea, dokumental faltsua, e.a. Guzti horren emaitza pelikula original bat izan zen, berreskuratzea merezi duena, eta “ezinbesteko” filmen egitarauan jarri dugu, dokumentalen atalean.
(A.E.B, 1973)
 
Zuzendaritza: Orson Welles.
Gidoia: Orson Welles, Oja Kodar.
Ekoizpena: Janus Film /SACI. Francia-Irán.Alemania del Oeste.
Musika: Michel Legrand.
Argazkia: Orson Welles (C).
Antzezleak: Orson Welles, Oja Kodar, Joseph Cotton, Jean-Pierre Aumont, Laurence Harvey.
 
Hizkuntza: J.B. ingelesez gaztelerazko azpitituluekin.
Iraupena: 85 min.

Prezioa: 3€ (2€ 10 sarrerako abonuarekin)

Volver
Abono Salmenta Ziklo honetako programazio gehiago

Azaroaren 6a, asteazkena, 20:00etan.
El viaje a la luna / El viaje extraordinario

Azaroaren 13a, asteazkena, 20:00etan.
El fantasma de la ópera (The Phantom of the Opera)

Azaroaren 20a, asteazkena, 20:00etan.
Documentales imprescindibles

Azaroaren 27a, asteazkena, 20:00etan.
El testamento del Dr. Mabuse (Das testament der Dr. Mabuse)

Abenduaren 4a, asteazkena, 20:00etan.
La fiera de mi niña (Bringing Up Baby)

Abenduaren 11, asteazkena, 19:30etan.
Los niños del paraíso (Les enfants du paradis)

Abenduaren 18a, asteazkena, 20:00etan.
Ladrón de bicicletas (Ladri di biciclette)

Urtarrilaren 8a, asteazkena, 20:00etan.
Vida en sombras

Urtarrilaren 22a, asteazkena, 20:00etan.
El río (The River)

Urtarrilaren 29a, asteazkena, 19:30etan.
Los siete samuráis (Shichinin no Samurai)

Otsailaren 12a, asteazkena, 19:30etan.
Lawrence de Arabia (Lawrence of Arabia)

Otsailaren 26a, asteazkena, 20:00etan.
La semilla del diablo (Rosemary’s Baby)

Martxoaren 5a, asteazkena, 20:00etan.
Easy Rider. Buscando mi destino (Easy Rider)

Martxoaren 26a, asteazkena, 20:00etan.
La última película (The Last Picture Show)

Apirilaren 2a, asteazkena, 20:00etan.
Taxi Driver

Apirilaren 9a, asteazkena, 19:30etan.
El submarino (Das Boot)

Apirilaren 16a, asteazkena, 20:00etan.
Adiós muchachos

Apirilaren 23a, asteazkena, 20:00etan.
Don Quijote (Don Chisciotte)

Apirilaren 30a, asteazkena, 20:00etan.
El cielo sobre Berlín (Der Himmel über Berlin)

Maiatzaren 7a, asteazkena, 20:00etan.
Atrapado en el tiempo

Maiatzaren 14a, asteazkena, 19:30etan.
Underground

Maiatzaren 21a, asteazkena, 20:00etan.
El odio

Maiatzaren 28a, asteazkena, 19:30etan.
Les films rêvés

Ekainaren 4a, asteazkena, 20.00
Memento

Ekainaren 11, asteazkena, 19.30
Érase una vez en Anatolia

Ekainaren 18a, asteazkena, 20:00etan.
Searchin For Sugar Man

Ekainaren 25a, asteazkena, 20.00 h.
La gran belleza