Programazioa
Hurrengo ekitaldiak Proiekzio aretoa Dokumentuak Historikoa

El río (The River)

Urtarrilaren 22a, asteazkena, 20:00etan.

Jean Renoir, ia hamar urtez AEBetan bizi ondoren, eta bere sorterriko herrialdera, Frantziara itzuli aurretik, Indiatik pasako da gerra ondoko Indian bizi den neska gazte baten istorioa kontatzeko. Han maitasuna ezagutuko du estreinakoz, nerabezaro eder nahiz gogorraren galeera eta emozioak.
 
Zinemagile frantsesa kultura indiarrean bikain sartzen da, eta film honetan, aurrekoetatik oso ezberdina, ekialdeko estetika nabaritzen da. Koloretako argazkiaren tonu bereziak, bai eta kontaketaren erritmoak ere, pelikula honi ondo zaindutako plazer-sentipena ematen diote; aldi berean, gertakari txikiak izango dira etengabe; bizitzan aurrera joatearen eta ibaiaren ezinbesteko joanaren arteko paralelismoa da, etenik gabe aurrera doana, bidean dauden oztopo guztiei izkin eginez.
 
Pelikulak Nazioarteko Saria eskuratu zuen Veneziako Zine Jaialdian, eta National Board of Review-ren pleikula onenaren saria, beste sari batzuen artean.  
Frantzia/India/AEB, 1951
 
Zuzendaritza: Jean Renoir.
Gidoia: Jean Renoir, Rumer Godden.
Ekoizpena: Oriental International Film.
Musika: M. A. Partha Sarathy.
Argazkia: Claude Renoir (C).
Antzezleak: Patricia Walters, Adrienne Corri, Nora Swinburne, Esmond Knight, Arthur Shields, Thomas E. Breen, Radha Shri Ram, Suprova Mukerjee.
 
Hizkuntza: J.B. gaztelerazko azpitituluekin.
Iraupena: 99 min.

Prezioa: 3€ (2€ 10 sarrerako abonuarekin)

Volver
Abono Salmenta Ziklo honetako programazio gehiago

Azaroaren 6a, asteazkena, 20:00etan.
El viaje a la luna / El viaje extraordinario

Azaroaren 13a, asteazkena, 20:00etan.
El fantasma de la ópera (The Phantom of the Opera)

Azaroaren 20a, asteazkena, 20:00etan.
Documentales imprescindibles

Azaroaren 27a, asteazkena, 20:00etan.
El testamento del Dr. Mabuse (Das testament der Dr. Mabuse)

Abenduaren 4a, asteazkena, 20:00etan.
La fiera de mi niña (Bringing Up Baby)

Abenduaren 11, asteazkena, 19:30etan.
Los niños del paraíso (Les enfants du paradis)

Abenduaren 18a, asteazkena, 20:00etan.
Ladrón de bicicletas (Ladri di biciclette)

Urtarrilaren 8a, asteazkena, 20:00etan.
Vida en sombras

Urtarrilaren 29a, asteazkena, 19:30etan.
Los siete samuráis (Shichinin no Samurai)

Otsailaren 12a, asteazkena, 19:30etan.
Lawrence de Arabia (Lawrence of Arabia)

Otsailaren 26a, asteazkena, 20:00etan.
La semilla del diablo (Rosemary’s Baby)

Martxoaren 5a, asteazkena, 20:00etan.
Easy Rider. Buscando mi destino (Easy Rider)

Martxoaren 12a, asteazkena, 20:00etan.
Fraude (F. for Fake)

Martxoaren 26a, asteazkena, 20:00etan.
La última película (The Last Picture Show)

Apirilaren 2a, asteazkena, 20:00etan.
Taxi Driver

Apirilaren 9a, asteazkena, 19:30etan.
El submarino (Das Boot)

Apirilaren 16a, asteazkena, 20:00etan.
Adiós muchachos

Apirilaren 23a, asteazkena, 20:00etan.
Don Quijote (Don Chisciotte)

Apirilaren 30a, asteazkena, 20:00etan.
El cielo sobre Berlín (Der Himmel über Berlin)

Maiatzaren 7a, asteazkena, 20:00etan.
Atrapado en el tiempo

Maiatzaren 14a, asteazkena, 19:30etan.
Underground

Maiatzaren 21a, asteazkena, 20:00etan.
El odio

Maiatzaren 28a, asteazkena, 19:30etan.
Les films rêvés

Ekainaren 4a, asteazkena, 20.00
Memento

Ekainaren 11, asteazkena, 19.30
Érase una vez en Anatolia

Ekainaren 18a, asteazkena, 20:00etan.
Searchin For Sugar Man

Ekainaren 25a, asteazkena, 20.00 h.
La gran belleza